Storczykowe Łąki

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna wokół “Storczykowych Łąk”.

Ścieżka ma długość ok. 5,5 km natomiast orientacyjny czas jej przejścia wynosi od 1:30 h do 2:30 h. Trasa wycieczki rozpoczyna się przy przystanku MZK ul. Bestwińska – Krompark. Prowadzi główną drogą w kierunku Bestwiny gdzie po ok. 400 m skręca w prawo na ul. Świtezianki, obok której znajduje się staw i początek stanowisk obserwacyjnych ścieżki.

Przystanki obserwacyjne na ścieżce  wokół Storczykowych Łąk:

  • Ekosystem stawu „Pański Staw”. Jest on niewielkim zbiornikiem wodnym przeznaczonym do hodowli ryb, zasilanym przez wody potoku Kromparek. Potok ten w swym dolnym biegu przepływa obok „Pańskiego Stawu” od strony południowo-wschodniej. Powierzchnia stawu wynosi ok 2 h, a głębokość nie przekracza 2,5 m.
  • „ Śródpolny las „. W tym niewielkim lesie występuje wiele gatunków roślin. Drzewostan głównie budują brzozy brodawkowe, graby zwyczajne, dęby szypułkowe.
  • „ Storczykowe Łąki”. W okresie wiosennym łąka porośnięta jest przez będące pod ochroną storczyki – kukułki szerokolistne. Ich piękne, delikatnie pachnące kwiaty ukryte są w trawach po prawej jak i lewej stronie ścieżki. Nasiona storczyków należą do jednych z najmniejszych na świecie. Obszar ten to także miejsce występowania czarcikęsu łąkowego i kosaćca żółtego, które są gatunkami rzadkimi na terenie naszego miasta.
  • „Nyczowe Stawy „. Są kompleksem 3 niewielkich zbiorników wodnych użytkowanych przez Polski Związek Wędkarski – Koło Południe. Są to stawy wędkarskie zasilane przez wody Potoku Kromparek. W wodach żyją takie gatunki ryb jak: karp, płoć, leszcz, karaś, okoń oraz drapieżny szczupak.
  • „ Mokradło”. Jednym z lewobrzeżnych dopływów potoku Kromparek jest potok Kromparecki Mały. W dolnym jego biegu wytworzyło się rozległe mokradło. Od strony wschodniej ogranicza je niewielki zagajnik porośnięty brzozami, olszami oraz dębami. Natomiast od strony zachodniej, graniczy z łąką oraz polami uprawnymi. Obszar mokradła porośnięty jest roślinnością szuwarową.
  • Charakterystycznymi roślinami są: trzcina pospolita, manna mielec, pałka szerokolistna, niecierpek Roylego oraz tojeść pospolita. Mokradła są miejscem występowania wielu gatunków płazów: żaby trawne, żaby wodne, żaby moczarowe, rzekotki drzewne, kumaki nizinne, ropuchy szare.

Po zapoznaniu się z walorami przyrodniczymi tego miejsca należy udać się prosto drogą aż do asfaltu, do ul. Gwardzistów. Schodząc nią w dół, dociera się do ul. Bestwińskiej i przystanku autobusowego, gdzie kończy się wędrówka.